مقالات

سیگار کشیدن و بدنسازی

سیگار کشیدن و بدنسازی

دنیای مدرن پر از وسوسه های مختلف است و متأسفانه، اکثر آنها مضر هستند. علاوه بر این، علی رغم ثابت شدن خطرات ناشی از چنین عاداتی مانند مصرف الکل و سیگار کشیدن، افراد هنوز در اختیار آنها هستند.

سخت است باور کنیم که اگر به الکل یا سیگار کشیدن عادت داشته باشید، در ورزشگاه به نتایج قابل توجهی نخواهید رسید.بدون شک سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است.

مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه ناتینگهام انجام شد نشان داد که فعالیت سنتز پروتئین های عضلانی در افراد سیگاری به طور قابل توجهی کمتر از افراد غیر سیگاری است. علاوه بر این، در بدن دوستداران نیکوتین، پروتئین میوستاتین بسیار بیشتر است که اولاً به راحتی رشد عضلات را مهار می کند و دوم اینکه پروتئین های عضلانی را تقسیم می کند.

ضرر سیگار کشیدن

دخانیات حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی مختلف است که بر بدن انسان تأثیر منفی می گذارد. مضرترین مواد نیکوتین، مونوکسیدکربن و رزین مایع (رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود.

تولیدکنندگان سیگار تمایل دارند از زباله های تولید توتون و تنباکو – رگهای ترکیده و ضایعات تولید کاغذ استفاده کنند. همچنین، موادی مانند اوره (باعث افزایش جذب و وابستگی)، نیترات آمونیوم (سوزش و دسترسی نیکوتین به مغز را بهبود می بخشد)، رزین با منشا ناشناخته با تمام مواد شیمیایی (نیکوتین، اوره، رنگها و مواد معطر) در ساخت سیگار استفاده می شود.

اثر نیکوتین

نیکوتین یک ماده مخدر است که باعث وابستگی جسمی (شیمیایی) و روانی می شود. به عنوان یک دارو، نیکوتین به خون جذب می شود. بعد از ۷-۸ ثانیه، مغز شروع به پاسخ دادن به آن می کند. ملاحظه می شود که اگر فرد مدت طولانی سیگار بکشد، نیکوتین روان انسان و خصوصیات بدن او را تغییر می دهد.

ضربان قلب افزایش می یابد، یعنی بار قلب افزایش می یابد.

تولید هورمون های استرس، به ویژه – کورتیزول ، افزایش می یابد.

فشار خون بالا می رود.

قابلیت انعقاد خون تغییر می یابد.

تغییراتی در متابولیسم ایجاد می شود.

اثر مونوکسیدکربن

مونوکسیدکربن یک گاز سمی است. حداکثر ۱۵ درصد خون افراد سیگاری به جای اکسیژن حاوی مونوکسیدکربن است. در حالی که اکسیژن برای عملکرد طبیعی سلول ها و بافت ها و همچنین برای انجام تمرینات لازم است. وقتی در مدت زمان کوتاهی میزان اکسیژن کاهش یابد ، مشکلاتی در رشد، بسته بندی بافت های عضلانی و ترمیم و جذب مواد مغذی مانند پروتئین به وجود می یابد که در بدن سازی بسیار حیاتی است.

اثر قطران مایع

۷۰ درصد قطران مایع که فرد هنگام استعمال سیگار استنشاق می کند به ریه ها وارد می شود. قطران مایع آسیب قابل توجهی به بافت ریه وارد می کند و ممکن است نارسایی تنفسی به دلیل برونشیت مزمن ایجاد شود.

داده های آماری

۸۳ درصد بیماران مبتلا به بیماران ریوی سیگار می کشند.

۹۰ درصد بیماران مبتلا به مشکلات برونش و آمفیزم سیگاری هستند.

۱۷ درصد از افراد مبتلا به بیماری کرونر قلب به دلیل استعمال سیگار این مشکلات سلامتی را دارند.

سیگار کشیدن خطر بیماری کرونر قلب را دو برابر می کند

اگر مطمئن هستید که سیگارهای گران قیمت می کشید و ضرر آن برای سلامتی شما بسیار کم است، کافی است نگاهی به بیماری های مرتبط با استعمال سیگار بیندازید:

بیماری کرونر قلب

خطر ناباروری

آمبلیوپی تنباکو (اختلال بینایی)

آترواسکلروز (رسوب چربی در دیواره رگهای خونی و نقض قابلیت ارتجاعی رگ های خونی)

گانگرن (گانگرن می‌تواند به مرگ جدی بافت‌ها منجر شود)

سرطان (ریه، دهان، گلو، بینی، حنجره، مری، لوزالمعده، مثانه، معده، کلیه ها، سرطان خون، پروستات)

عفونت های دستگاه تنفسی به طور مداوم و مکرر

آسیب به ریه ها، اختلال در عملکرد

برونشیت مزمن، آمفیزم(آمفیزم نابودی پارانشیم ریوی است که منجر به از بین رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیوارهی کیسه‌های هوایی (حبابکی)  ریه می‌شود)

زخم معده

منبع: https://musclemadness.co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *