مقالات

۴ دلیل مصرف روزانه ویتامین C

۴ دلیل نیاز به مصرف روزانه ویتامین C

اینکه آیا این ویتامین ایمنی و گردش خون شما را پشتیبانی می کند یا به عنوان یک ترکیب مهم در تولید پپتیدهای کلاژن جدید یا نورون هورمون ها عمل می کند باید گفت که نقش اساسی را ایفا می کند. از نظر فنی، ویتامین C اکسیده می شود و به طور موقت بصورت رادیکال آزاد بی ثبات می شود تا سایر واکنش ها یا مولکول ها فعال یا تثبیت شوند.

در اینجا ۴ دلیل قانع کننده که چطور مصرف روزانه این مکمل به شما کمک می کند آورده شده است :

دلیل ۱: ویتامین C نمی تواند از حمله به سیسم ایمنی بدن جلوگیری نماید، اما به بدن شما کمک می کند تا بهتر عمل کند و بهبود یابد.

واکنشهای متابولیک ، سالم یا نا سالم ، باعث تولید فرآورده های جانبی می شوند، که به بعضی از آنها گونه های اکسیژن فعال و رادیکال های آزاد گفته می شود. رادیکالهای آزاد بسیار ناپایدار جمع می شوند. در شرایط عادی و با داشتن یک سبک زندگی سالم، می توانید به لطف کار و در دسترس بودن کافی از کوفاکتورهای پشتیبانی کننده و آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C، این عوامل ایجاد کننده مخرب را تحت کنترل خود نگه دارید و مشکلات از زمانی شروع می شود که استرس باعث تحریک تولید بیشتر رادیکالهای آزاد می شود. از عوامل استرس زا میتوان به آسیب جسمی، چاقی، سرطان، سیگار کشیدن، ورزش شدید، باکتری ها و ویروس ها اشاره کرد.

سگهای محافظ شما، به نام نوتروفیل ها، از اولین سلول های ایمنی خاص هستند که در پاسخ به مهاجمان خارجی (به عنوان مثال ویروس یا باکتری)، به صحنه می آیند. هنگامی که نوتروفیل یک تهدید را خنثی می کند، برنامه ریزی می شود که پس از آن خود تخریب شود. این فرآیند متابولیک باعث ایجاد فرآورده های اکسیداتیو، ضایعات سلولی و التهاب  بیشتری می شود که در صورت از بین رفتن ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن، در شرایط شدید می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. برای کاهش آسیب های سلولی ناشی از تولید بیش از حد رادیکال های آزاد، ویتامین C وارد سلول ها می شود و بخشی از خود را قربانی می کند تا مواد اکسیدان های مخرب را تثبیت کند.

دلیل ۲: ویتامین C برای بافتهای سالم از جمله مو ، پوست و ناخن بسیار مهم است.

بدون ویتامین C، داربست لازم برای نگه داشتن اعضای بدن و انتقال مواد مغذی و اطلاعات به و از آنها به طرز چشمگیری تضعیف و در بهترین حالت ناسالم خواهد بود.ارگان ها از بافت ها تشکیل شده اند و آن بافت ها از سلول تشکیل شده اند. نگه داشتن سلول های در کنار هم برای تشکیل بافت ها و ایجاد بافت در کنار هم برای تشکیل اندام، شبکه ای مانند داربست شگفت انگیز از پروتئین های فیبری و سایر اجزا است که به طور مشترک ماتریس خارج سلولی (ECM) گفته می شود. اگر این مورد نباشد، بافت ها و اندام ها از مقاومت و کشش مکانیکی برخوردار نیستند. علاوه بر این، ECM زیرساخت هایی را فراهم می کند که در آن لوله و سیم کشی سیستم های عروقی، لنفاوی و عصبی شاخه می شوند. به عبارت دیگر، این ماتریس است که یک مجرای ایمن و عایق برای تبادل اطلاعات بیولوژیکی به سلولهای مورد نظر خود را فراهم می کند شایع ترین پروتئین در ECM کلاژن است. در حقیقت، کلاژن حدود ۳۰ درصد از کل پروتئین های بدن انسان را تشکیل می دهد. به عنوان مثال، تقریباً ۹۰ درصد ECM استخوان از پروتئین کلاژن نوع ۱ تشکیل شده است. (۲۸ نوع کلاژن شناخته شده در بین مهره داران وجود دارد.) ویتامین C برای فعال کردن اسیدهای آمینه پرولین و لیزین موجود در پپتیدهای قبل از کلاژن لازم است، که بدون آن ساختار نهایی کاملاً محکم کولاژ امکان پذیر نخواهد بود. در سلولهای پوستی ویتامین C دو نوع کلاژن نوع ۱ و ۳ را ایجاد میکند.

دلیل ۳: ویتامین C به تقویت اپی نفرین و پاسخ دوپامین بدن شما کمک می کند.

ویتامین C در واکنش به برخی از پیام رسانهای اصلی شیمیایی بدن (انتقال دهنده های عصبی خاص یا نورون هورمون ها) از طریق هر دو عمل آنتی اکسیدان و غیر آنتی اکسیدان تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ویتامین C حساسیت شما را نسبت به برخی محرک های تحریک کننده افزایش می دهد. در حقیقت، میزان کافی ویتامین C برای افزایش اثرات محرکها (آمفتامین ها، از جمله در بیشتر داروهای ADHD و بسیاری از داروهای ضد افسردگی) مورد استفاده قرار گرفته است.

دلیل ۴: ویتامین C برای تحریک اکسید نیتریک ضروری است.

بدن شما به طور کامل به ویتامین C برای افزایش تولید نیتریک اکسید از اسید آمینه آرژنین و افزایش جریان خون احتیاج دارد. ویتامین C یکی از الکترون های خود را اهدا می کند و به طور خلاصه در یک چرخه تولید نیتریک اکسید نیتریک که در محفظه سلولی اندام ها ایجاد می شود به یک رادیکال آزاد تبدیل می شود. تبدیل کوتاه مدت ویتامین C برای ادامه استفاده از آرژینین برای تولید اکسید نیتریک، که به عنوان پیام رسان شیمیایی در خود غشاء عمل می کند، باعث گشاد شدن بافت و افزایش انتقال اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی به سلول ها می شود، بنابراین می تواند زباله های متابولیکی را از بین ببرد.

این اظهارات توسط سازمان غذا و دارو ارزیابی نشده است و این محصول برای تشخیص، معالجه، درمان یا جلوگیری از بیماری نیست.

منبع : https://musclemadness.co

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *